Tvenkinių valymas nuo dumblių ir mikrobiologinės būklės gerinimas: Probiotikų – biotechnologinių preparatų nauda
Klimato atšilimas, intensyvi žuvininkystė tvenkiniuose ir užtvarose, padidėjęs užkratų (patogenų) pernešimas (paukščiai, akvakultūros) bei uždarų recirkuliacinių vandens sistemų panaudojimas akvakultūrų auginime iš esmės keičia požiūrį į tradiciškai naudojamas akvakultūrų auginimo technologijas.
Taigi, kaip regeneratyvių mikroorganizmų – probiotikų, naujų biotechnologinių preparatų panaudojimas atskleidžia naujas galimybes akvakultūrų auginime?
Biotechnologinių preparatų – probiotikų naudojimas akvakultūrų auginime
- Mailiaus higienizavimas probiotikais
Tradiciškai mailiaus higienizavimui, t.y. patogeninės mikrofloros šalinimui nuo mailiaus paviršiaus, naudojamos valgomosios druskos arba oksidantų tirpalai nors ir pašalina dalį patogeninės mikrofloros, tačiau turi ir neigiamą poveikį ne tik regeneratyvinei mikrotlorai, bet ir mailių žiaunom bei virškinamajam traktui. Šiais tirpalais apdorojant mailius, pasiekiamas dalinis jų higienizavimo rezultatas ir tuo pačiu metu sumažinamas mailiaus imunitetas.
Mailiaus apdorojimas specialių probiotinių preparatų tirpalais iš esmės panaikina aukščiau įvardintus trūkumus. Priklausomai nuo specialių probiotinių preparatų tirpalų koncentracijos mailiaus apdorojimas trunka nuo 0,5 val. iki paros. Specialūs probiotiniai preparatai šalina patogeninę mikroflorą, nekenkiant akvakultūros regeneratyvinei mikroflorai mailiaus paviršiuje, žiaunose, virškinamajame trakte ir iš esmės gerina mailiaus imunitetą bei tuo pačiu gerina pašarų įsisavinimą ir produktyvumą.
Mailiaus higienizavimui naudojami specialių probiotinių preparatų tirpalai santykiu nuo 1:10000 iki 25000. Analogišką higienizavimo procesą būtina atlikti ir žuvų žiemojimui rezervuaruose.
- Vandens valymas ir biotos (zooplanktono) auginimas probiotikų pagalba
Norint sudaryti geras sąlygas akvakultūrų auginimui, reikia spręsti daugelį ne visada tiesiogiai susietų problemų.
Pirma, reikia turėti švarų, neužterštą patogenais, organinių medžiagų destrukcijos produktais vandenį.
Antra, biotos (zooplanktono, fitoplanktono, bentoso) vystymuisi ir žuvų auginimui reikalingos maistinės medžiagos, kurios yra taršąs Intensyvioj žuvininkystei laibai svarbu reguliuoti maistines medžiagas skirtos biotos auginimui, likutinį pašarų kiekį ir tvenkinių vandens užterštumą, kad maistinės medžiagos, skirtos skatinti biotos, pvz., dafnijų, augimui netaptu vandens tarša, kuri slopina biotos vystymąsi.
Intensyvios žuvininkystės auginimo tvenkiniuose pagrindinis vandens taršos šaltinis yra tvenkinio dugnas po šėryklom. Šioje zonoje dėl nesunaudotu pašarų ir žuvų metabolizmo procesų susidaro organinių medžiagų sankaupos, kuriose mikroorganizmų veiklos išdavoje prasideda puvimo procesas. Organinių medžiagų puvimo proceso metu išsiskiria amoniakas, susidaro nitritai ir nitratai, sierą redukuojančios mikrofloros (SRM) poveikyje išsiskiria sieros vandenilis.
Priklausomai nuo organinių medžiagų sudėties, pH, vandens temperatūros bei tvenkinyje esamos patogeninės mikrofloros susidaro skirtinga tarša, kuriuos poveikis irgi labai skirtingas. Atskiri azoto junginiai turi skirtingą neigiamą poveikį biotai. Pvz., amoniako toksinis poveikis dafnijom ir žuvim yra >0,01 g/m3, nitritų >0,05 g/m3, nitratu > 0,5-1,0 g/m3. Įvedus į vandenį atitinkamą mikroflorą, t.y. probiotinį preparatą, slopinama puvimo (patogeninė ir SRM) mikroflora, prasideda organinių medžiagų fermentacijos procesas. Fermentacijos proceso metu vyksta zooplanktono, fitoplanktono ir bentoso augimo intensifikacija, tai iš esmės gerina mailių ir žuvų pašarų bazę.
Uždarose apytakinėse akvakultūrų auginimo sistemose vanduo valomas fizinės-mechaninės metodais (filtracija), biologinio valymo metodais (aerobinės ir anaerobinės mikrofloros pagalba).
Jei aerobinės mikrofloros veikos procesuose pakanka natūralaus užkrato, tai į anaerobinius procesus, pvz., anaerobinius biofiltrus, būtina įvesti probiotinę mikroflorą. Probiotinės mikrofloros įvedimas į anaerobinį procesą iš esmės pagerina vandens valymo procesą, stabdo pavojingų medžiagų susidarymą ir higienizuoja visą akvakultūrų auginimo sistemą. Susidarančio amoniako šalinimui naudojamas stripungas (atputimas).
Vienas iš tinkamų būdų skatinti zooplanktono vystymąsi vandens tvenkinyje didinant maistinių medžiagų kiekį yra organinių medžiagų, pvz., mėšlo ar kitų organinių medžiagų, įvedimas ir destrukcijos reguliavimas. Organinės medžiagos neturi pūti išskirdamos toksines medžiagas, pvz. amoniaką ar sieros vandenilį, o turi fermentuotis, taip sudarydamos zooplanktono, fitoplanktono, bentoso ir žuvų mitybinę bazę.
Ankstesniais laikais, kai žemės ūkis nebuvo masiškai chemizuotas ir gyvūnų auginime nebuvo naudojami dideli kiekiai antibiotikų, mėšle buvo pakankamai probiotinės mikrofloros, vykdančios organinių medžiagų fermentavimo procesą. Šiuo metu dėl naudojimo žemės ūkyje didelių kiekių biocidų ir gyvūnų bei paukščių auginime naudojamų antibiotikų, mėšlė nėra sąlygų vystytis probiotinei mikroflorai. Organinių medžiagų fermentavimo proceso palaikymui būtina įvedinėti specialią probiotinę mikroflorą. Nenaudojant probiotinės mikrofloros organinių medžiagų puvimo metu susidaro nitritinis ir amoniakinis azotas santykiu 1:16. Panaudojus specialų probiotinį preparatą „ProbioOdorStop“ organinių medžiagų fermentacijos metu susidarančių nitritinio ir amoniakinio azoto santykis 1:3, t.y. toksinis poveikis dafnijom sumažėja daugiau kaip 5 kartus.
Probiotinio preparato naudojimas organinių medžiagų fermentacijai sudaro galimybes padidinti pašarinę bazę (zooplanktono) tvenkiniuose, pagerinti žuvų auginimo sąlygas ir gauti gerus rezultatus.
- Probiotinių preparatų naudojimas uždarose apytakinėse akvakultūrų auginimo sistemose
Šių sistemų problema – geros kokybės vandens palaikymas (vandens valymas) bei šėrimo intensifikacija, nesukeliant vandens taršos ne tik akvakultūrų metabolizmo produktais ir/ar nesunaudotų pašarų likučiais, bet ir patogeninės mikrofloros veikos susidarančių toksinių produktų šalinimas.
Uždarose apytakinėse akvakultūrų auginimo sistemose vanduo valomas fizinės-mechaninės metodais (filtracija), biologinio valymo metodais (aerobinės ir anaerobinės mikrofloros pagalba). Jei aerobinės mikrofloros veikos procesuose pakanka natūralaus užkrato, tai į anaerobinius procesus, pvz., anaerobinius biofiltrus, būtina įvesti probiotinę mikroflorą. Probiotinės mikrofloros įvedimas į anaerobinį procesą iš esmės pagerina vandens valymo procesą, stabdo pavojingų medžiagų susidarymą ir higienizuoja visą akvakultūrų auginimo sistemą.
Probiotinių preparatų naudojimas uždarose apytakinėse akvakultūrų auginimo sistemose padidina vandens valymo įrangos efektyvumą, leido racionaliai naudoti pašarus bei turi teigiama įtaką zooplanktono vystymuisi.
Japonijoje, Pietų Korėjoje, JAV probiotinių preparatų naudojimas uždarose akvakultūrų auginimo sistemose leido kelis kartus padidinti akvakultūrų auginimo intensyvumą.
Įsigyti produktą „Probiotikai Tvenkiniams“ galite čia: https://www.baseinuchemija.com/tvenkiniu-valymas-nuo-dumbliu-ir-mikrobiologines-bukles-gerinimas-probiotikai-tvenkiniams
Daugiau informacijos apie „Probiotikai Tvenkiniams“ produktą: tel. 8 639 33 900 arba el.p.